A szülők bevonásával hamarabb felismerhető, ha baj van
2013. nov. 14.
Az uniós támogatással megvalósuló Koragyermekkori program keretében 1650 gyerek részvételével az ország huszonegy településén védőnők és gyermekeket ellátó háziorvosok segítségével zajlott az úgynevezett szülői megfigyelésen alapuló kérdőív tesztelése,
amely bíztató eredményekkel zárult. A kérdőív 0 és 7 éves kor között vizsgálja a gyermekek fejlődését 15 életkorban. A kérdőívek mellé a szülők egy kimondottan nekik szóló, a gyerekük életkorához kötött tájékoztató anyagot is kapnak.
Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján kevesebb, mint 5 százalék volt a 0-7 éves korú gyerekek körében a valamilyen fejlődési problémával kiszűrtek aránya. A problémák jellemzően csak iskolás korban derülnek ki, amikor kevésbé hatékony a beavatkozás. A szülői kérdőív tesztelése során az említett arány 7,33 százalékra nőtt, csupán azáltal, hogy a projekt keretében meghatározott részletes vizsgálati módszert kaptak kézhez a szakemberek.
Az 1650 fős vizsgálat során a házi gyermekorvosok nem ismerték a kitöltött szülői kérdőívek eredményét, így a kérdőívekre adott válaszokat össze lehetett hasonlítani az orvosi vizsgálatok eredményével. Ebből azt lehetett megállapítani, hogy a szülői kérdőív, a szülő megfigyelése mennyire megbízhatóan mutat rá azokra a problémákra, melyeket az orvos is észlel. Az orvosok által kiszűrt gyermekek jelentős részénél már a szülői kérdőív is jelzett problémát, ami az újonnan fejlesztett szülői anyag hasznosságát támasztja alá.
Prof. Fogarasi András, a program szakmai vezetője hangsúlyozta, hogy hosszú távon az a legfontosabb, hogy hamarabb, egy korábbi életkorban történhet meg a felismerés, a beavatkozásra, ellátásra szoruló gyermekek kiszűrése. Ez azért is lényeges, mert az első három évben – azon belül is a csecsemőkorban - megkezdett fejlesztés sokkal hatékonyabb, mint bármilyen későbbi időszakban.
A tesztelésben résztvevő orvosok és védőnők visszajelzései alapján a kérdőívet és a kapcsolódó tájékoztató anyagokat valamennyi szülő kellően részletesnek, informatívnak és érthetőnek találta (néhány esetben kellett csak védőnői segítség a kitöltéshez). A szakemberek véleménye egyöntetű volt a tekintetben, hogy a kérdőívet használó szülők tájékozottabbak voltak gyermekeik fejlődését illetően, illetve maguknak a szakembereknek is nagy segítséget jelent a gyermekek megfigyelésében.
A kötelező orvosi szűrővizsgálatok száma ezek után sem fog emelkedni, hiszen az egészségesen fejlődő gyermekek esetében erre nincs szükség. Azonban ahol a kitöltött szülői kérdőív alapján gyanú merül fel, ott részletesebb és gyakoribb háziorvosi vizsgálat javasolt, vagyis a gyermek fejlődésének szorosabb követése. A programban részt vevő szakemberek egyöntetűen azt javasolják, hogy a szülői kérdőívet, mint szolgáltatást a családok rendszeresen vegyék majd igénybe.
Szintén a Koragyermekkori program keretében, a most lezárult teszt eredményei alapján dolgozzák ki azt a részletes szűrési módszertant is, amely a 2014-ben megvalósuló képzések során átadható a védőnőknek, házi gyermekorvosoknak, illetve a gyermekeket ellátó háziorvosoknak. Ezt követheti majd a szülői kérdőív bevezetése és mindennapi használata.
A kiszűrt gyermekek további ellátására jelenleg nem létezik egységesen követendő irányelv, ezért a Koragyermekkori program során javaslat készül az ún. „gyerekút” kialakítására. Ennek kidolgozása segítheti a korai beavatkozásra szoruló gyerekek és családjuk mielőbbi ellátását, továbbá a szakemberek és a szülők számára is egyértelmű utakat, leírásokat ad az intézményrendszerben való eligazodáshoz.
A koragyermekkori projekt az Európai Unió támogatásával a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) konzorciumi együttműködésében valósul meg több száz szakember bevonásával.