Főigazgatói Hivatal
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (a továbbiakban: OKFŐ) a belügyminiszter irányítása alá tartozó, központi hivatalként működő központi költségvetési szerv, amelyet az országos kórház-főigazgató (a továbbiakban: főigazgató) vezet.
Az OKFŐ fenntartói és irányítási jogokat gyakorol az országos gyógyintézetek és az országos társgyógyintézetek, valamint az állam fenntartásában, illetve tulajdonában lévő egészségügyi intézmények tekintetében. Az OKFŐ ellátja az egészségügyi intézmények vezetői és foglalkoztatottjai tekintetében az országos kórház-főigazgató számára külön jogszabályban meghatározott munkáltatói jogok gyakorlásával kapcsolatos feladatokat.
Az OKFŐ tevékenysége során közvetve egyészt az orvosokért és az egészségügyi
szakdolgozókért, másrészt az egészségügyi intézményekhez forduló páciensekért is dolgozik, figyelemmel kísérve az egészségügyi ellátórendszer működését. Az OKFŐ arra törekszik, hogy intézkedéseivel, szakmai koncepcióival és annak gyakorlati megvalósításával hozzájáruljon a szakmailag legmegfelelőbb, hatékony, színvonalas betegellátáshoz, továbbá az egészségügyi szolgáltatók megfelelő, gazdaságos működéséhez.
Az OKFŐ működése és tevékenysége a jogszabályokon, továbbá az országos kórház-főigazgató utasításain, szabályzatain és intézkedésein, kötelező rendelkezéseken,
végrehajtási szabályokon, eljárásrendeken, illetve tájékoztatásokon alapul.
A Főigazgatói Hivatal a főigazgató szakmai irányítása alatt működő szervezeti egység, amely ellátja az OKFŐ SZMSZ 5. § (4)-(5) bekezdéseiben és 2. számú függelékének 1. pontjában, illetve az ügyrendben meghatározott feladatokat.
A Főigazgatói Hivatal élén a Hivatal vezetője áll, akinek a tevékenységét a főigazgató irányítja.
A Főigazgatói Hivatal vezetője irányítja, koordinálja a közvetlen irányítása alá tartozó
szervezeti egységek és szakmai felelősök tevékenységét, valamint biztosítja a főigazgató stratégiai és operatív döntéseinek meghozatalához szükséges feltételeket. A főigazgató közvetlen irányítása alatt működő szervezeti egység a Főigazgatói Titkárság, amelyet a titkárságvezető vezet.
A Főigazgatói Titkárság a titkársági adminisztratív és koordinatív feladatok ellátásával
közreműködik a főigazgató általános és szakmai irányító, illetve vezetési feladatainak operatív végrehajtásában.
A titkárságvezető a főigazgató munkáját segíti, és ellátja mindazon ügyeket, amelyeket a főigazgató állandó vagy eseti jelleggel a feladat- és hatáskörébe utal.
A főigazgató közvetlen irányítása alatt, a Főigazgatói Hivatal vezetőjének irányításával
működik a Komplex Ellenőrzési Iroda, az adatvédelmi tisztviselő, az informatikai biztonsági felelős és az integritás tanácsadó.
A Komplex Ellenőrzési Iroda a főigazgató által jóváhagyott ellenőrzéseket végrehajtja és koordinálja az OKFŐ szervezeti egységeinek intézményi ellenőrzési feladatait. Az OKFŐ fenntartása és tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó egészségügyi intézményekben az egységes gyakorlat és módszertan kialakítását célzó ellenőrzéseket folytat le.
Az adatvédelmi tisztviselő ellátja a vonatkozó jogszabályokban (GDPR, Info tv.) illetve az OKFŐ belső szervezetszabályozó dokumentumaiban részére meghatározott feladatokat,támogatást nyújt az OKFŐ szervezeti egységei részére az adatvédelemmel és a közérdekű adatok nyilvánosságával kapcsolatos kérdésekben az egységes álláspont kialakításához. Elkészíti a közérdekű adat megismerésére irányuló igényre vonatkozó választ az érintett szervezeti egységek közreműködésével. Ellenőrzi az OKFŐ adatkezelő szerveinél az adatvédelmi jogszabályok és belső normák, az adatvédelmi és adatbiztonsági követelmények betartását.
Az informatikai biztonsági felelős az információvédelmi, illetve információtechnológiai belső szabályozókat elkészíti és aktualizálja, gondoskodik az előírások betartásáról és
betartatásáról, rendszerszintű ellenőrzéseket és auditokat végez a szabályozókban foglaltak alapján. Az alkalmazás- és infrastruktúrafejlesztések során az információvédelmi, illetve információtechnológiai biztonsági célokat meghatározza, a fejlesztés során azok teljesülését ellenőrzi, kockázatelemzéseket végez.
Az integritás tanácsadó közreműködik az OKFŐ működésével kapcsolatos integritási és korrupciós kockázatok felmérésében, előkészíti az azok kezelésére szolgáló intézkedési tervet, valamint az annak végrehajtásáról szóló integritás jelentést. Javaslatot tesz az OKFŐ hivatásetikai és antikorrupciós témájú képzéseinek a megtartására, valamint közreműködik ezek végrehajtásában. Kapcsolatot tart feladatkörével összefüggésben a korrupciómegelőzéssel, integritással foglalkozó más szervekkel és szervezetekkel.